Polskie Carcassonne

Czy słyszeliście o Szydłowie? To mała miejscowość położona w powiecie staszowskim, nieopodal Kurozwęk i zalewu Chańcza. A dlaczego Szydłów jest takim niezwykłym miejscem? Zapraszam na kolejną wędrówkę po Świętokrzyskim.

Szydłów, dzięki zachowanemu do czasów współczesnych XIV-wiecznemu układowi urbanistycznemu zawierającemu wiele elementów tak architektonicznych jak i przestrzennych średniowiecznego miasta, zyskał miano “polskiego Carcassonne”. Co to oznacza? Że udając się do Szydłowa, możemy zobaczyć jak to kiedyś… dawno, dawno temu w średniowieczu wyglądało miasteczko, w którym budowę zamku rozpoczął król Kazimierz Wielki. Dookoła zamku wybudowano mur obronny z trzema bramami- Bramą Krakowską, Opatowska i Wodną. Do dziś zachowały się tylko: mury obronne wraz z Bramą Krakowską i zespół zamkowy (Sala Rycerska, Skarbczyk, Brama Zamkowa). Do tego kościół farny pod wezwaniem św. Władysława (również założony przez Kazimierza Wielkiego) i kościół pod wezwaniem. W.W. Świętych.

Szydłów dzięki swojemu położeniu, mógł rozwijać się w dziedzinie handlu- tranzyt wina, chmielu, bydła. Niestety, miasto stało się celem wielu ataków wroga. Szydłów w 1630 r. został spalony, potem doświadczony przez potop szwedzki oraz dotknięty przez zarazę. Zamek został zniszczony w 1655r. To co udało się z niego uratować- stanowi dziś Muzeum i Bibliotekę. A na Przedmieściu Opatowskim znajdują się ruiny po przytułku dla ubogich i starców oraz kościółku św. Ducha. Zaś na Przedmieściu Krakowskim, na wysokiej skarpie usytuowany jest kościół pod wezw. W.W. Świętych. W mieście w XVI wieku zaczęli osiedlać się Żydzi. Wznieśli oni synagogę, która zachowała się do dziś i jest siedzibą muzeum związanego z kulturą żydowską.

Szydłów, obecnie liczy niewiele ponad 1000 mieszkańców . W jego centrum nieopodal murów zamkowych znajduję się rynek wraz z ratuszem. Kiedy najlepiej odwiedzić stare miasto średniowieczne? A no w okresie turniejów rycerskich. Okoliczne imprezy odbywają się już od czerwca-września. Atmosfera i ogrom atrakcji jest niesamowity!

Zapraszam Was tutaj bardzo serdecznie.

Podziel się z innymi:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Live
  • Technorati
  • Twitter
  • Wykop
  • Gwar

Jedna odpowiedź do wpisu “Polskie Carcassonne”

  1. Werka napisał(a):
    23 styczeń 2011 o godz. 20:30

    Może kiedyś się wybiorę,przy odrobince szczęścia.Pozdrawiam : )

Zostaw odpowiedź