W jakim języku mówią gęsi?

Moja kraina była zawsze chętnie odwiedzana przez artystów. Wielu wielkich pisarzy, o których na pewno słyszeliście, osiedliło się tu na stałe, bo magia Świętokrzyskiego pomagała im tworzyć najpiękniejsze utwory. Wędrując Szlakiem Literackim, który łączy miejscowości związane z polskimi pisarzami, docieramy do Nagłowic. Tam w uroczym dworku mieszkał Mikołaj Rej. Poeta sprowadził się tam szukając natchnienia i został na dłużej. Dał się poznać jako świetny gospodarz – zakładał pasieki, z których pochodził najlepszy w okolicy miód, zalesiał tereny wokół dworku. Choć działo się to ponad 400 lat temu, wciąż można w Nagłowicach oglądać dęby zasadzone jego ręką.

A może jeszcze nie wiecie kim był Mikołaj Rej? Na pewno nie raz o nim usłyszycie – jest bardzo ważną postacią w polskiej literaturze. Tworzył w XVI wieku, w epoce tzw. renesansu, czyli czasie kiedy kultura rozkwitała, powstawało wiele utworów pisanych i obrazów. Do Polski przybywało wtedy wielu artystów z całej Europy, szczególnie z Włoch. Mówili oni po łacinie – w języku którego już się nie używa, ale kiedyś znali go ludzie wykształceni, artyści, lekarze, prawnicy. Polscy twórcy też pisali po łacinie, żeby łatwo było zrozumieć ich utwory w Europie. Sprzeciwił się temu Rej, który uważał, że jezyk polski jest piękny, bogaty i powinniśmy byc z niego dumni. Dlatego właśnie Mikołaja reja uważa się za “ojca polskiej literatury”. W jednym z utworów, pd tytułem “Zwierzyniec” napisał nawet:
…A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają…

To był właśnie apel do polskich pisarzy, żeby nie pisali po łacinie, tylko w języku ojczystym. A dlaczego gęsi? To trochę złośliwe, ale uważano kiedyś, że łacinia przypomina gęganie, i dlatego nazywano ją językiem gęsi:) Możecie też zapamiętać, że łacinia była w czasach Reja najczęściej używanym językiem przez pisarzy, a do pisania używali gęsich piór – stąd skojarzenie.

Utwory Reja warto znać nie tylko ze względu na jego zasługi dla języka polskiego. Poeta pięknie się posługiwał tym językiem, jego utwory zawierają opisy tak dokładne i plastyczne, że z łatwością możemy sobie wyobrazić miejsca, o których pisze. Część oryginalnych utworów Reja zachowało się w dworku w Nagłowicach, który można zwiedzać. Zobaczycie tam też wiele pamiątek związanych z życiem poety. A to tylko jeden punkt na Szlaku Literackim. Więcej innym razem – teraz wracam do pracy. Pora wymyślić zaklęcie na tą deszczową pogodę.

Czarownica

Podziel się z innymi:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Live
  • Technorati
  • Twitter
  • Wykop
  • Gwar

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź